Středa 30. září 2020| Svátek má Jeroným| Zítra má svátek Igor | Gratulace - poslat SMS zdarma

Nejvíce ohroženi ztrátou zaměstnání jsou nekvalifikovaní pracovníci.

4.6.2020

Nejvíce ohroženi ztrátou zaměstnání jsou nekvalifikovaní pracovníci.

 

„Propuštění cizinci pravděpodobně budou odcházet zpět do svých zemí, takže česká nezaměstnanost se nebude zvyšovat tolik, jak se ve skutečnosti bude propouštět,“ popsal Holý. Míra nezaměstnanosti byla v dubnu letošního roku 2,3 procenta. 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová už ve čtvrtek ve sněmovně uvedla, že nezaměstnanost se v květnu zvýšila na 3,56 procenta. Máláčová to podle ČTK označila za slušný výsledek, skutečný dopad koronavirové krize se podle ní ukáže na číslech nezaměstnanosti ukáže až v září.

Jako první začaly propouštět restaurace nebo firmy z oblasti cestovního ruchu. Podle statistiků ale měla koronavirová krize dopad i na firmy v dopravě nebo agenturní pracovníky, mezi kterými jsou právě často cizinci. Dalšími zasaženými obory s řadou nekvalifikovaných míst jsou stavebnictví a průmysl.

Že budou o práci přicházet zejména lidé s nižším příjmem, kam cizinci často patří, očekává i ministerstvo práce a sociálních věcí. „Máme představu, že půjde o nižší příjmovou sféru do 20 tisíc korun,“ myslí si ministryně Jana Maláčová (ČSSD).

Podle Holého může největší růst nezaměstnanosti teprve přijít. Například v květnovém průzkumu PAQ Research ztrátu zaměstnání deklarovala 3 % zaměstnanců a 23 % OSVČ. „Část těchto ztrát práce se může projevit v evidenci až okolo července, kdy uběhnou výpovědní lhůty,“ upozorňují průzkumníci.