Neděle 20. dubna 2025| Svátek má Marcela| Zítra má svátek Alexandra | Gratulace - poslat SMS zdarma

Cena emisní povolenky klesla o 50%

6.12.2012

Cena emisní povolenky klesla o 50%

Ceny emicních povolenek na vypouštění CO2 klesá na minumum. Důvod je prostý znečišťovatelům ovzduší v čele s polostátním ČEZ se za současné situace vyplatí nakupovat si levné povolenky, místo obrovských investic do čistých technologií. Bohužel i snahy ze strany EU na záchranu evropského systému obchodování s povolenkami oxidu uhličitého zatím nepřinesly kýžený úspěch.

Takže se místo rozsáhlé a nákladně modernizace se korporacím vyplatí koupit levně povolenky a pálit dál uhlí. Jednotlivé země EU se zatím příliš neshodují a většinou hájí zájmy svého často stěžejního průmyslu. EU tak disponuje již delší dobu přebytkem povolenek. Minimální cena jedné povolenky byla okolo 15 EUR, počítalo se s tržní cenou až kolem 30 eur. Avšak z důvodu přebytků cena klesla na cenu kolem 6 eura. Po havárii jaderné elektrárny Fukušima v květnu 2011 se cena pohypovala okolo  18 EUR

EU se tak zatím nedaří naplňovat závazek na snížení produkce emisí CO2 do roku 2020 až o 20 %.Zástupci EU chtěli zavést povlenky s limitem na tunu vypuštěného CO2, aby donutili firmy k modernizaci spalovacích zařízení. Pak by byly elektrárny nucené nakupvat místo uhlí plyn a obnovitelné zdroje. Nutno podotknout, že nikdo nemojl přepovídat vleklou dlouhovou krizi. Firmy snižují výrobní kapacity a spotřeba energie klesá. Energetické společnosti tak vykazují přebytky mld. povolenek.

Návrh změn nakládání s přebytkem povolnek ukáže jestli je EU schopná se dohodnout na kompromisu. O návrzích by se mělo hlasovat ještě ltos 13. 12.  Až 900 mil. povolenek chce dle nárhu EU z následujicího období 2013 až 2020 škrtnout EK.

Pro hasování o změnách je Velká Británie, Itálie a Nizozemsko, naopak proti bude určitě Polsko. Bude záležet na vivných zemích jako je Německo Každopádně nesouhlas bude znamenat nestabilitu na trhu s povolenkama. Bohužel jak již bylo zmíněno, tržními principy se řídí, ale velmi silně reaguje na novou regulaci a často i na pouhá politická očekávání. Ceny se pak mohou pohybovat ve velké rozpětí až +/- 30%. Na nejistotu doplácejí průmyslové a energetické firmy, které vyčkávají zda se vyplatí investovat do modernizace. Elektrárenské firmy zase zvažují, zda přejít na ekologičtější zdroje.  K nim se řadí i největší energetická skupina ČEZ. Již investovala  až 20 mld. Kč v elektrárně Počerady při přechodu na plynovou elektrárnu. Dle zástupců společnosti ČEZ z důvodu nizké ceny elektřiny tak bude využita pouze ze 30% a návratnost investice je v nedohlednu, což se mimo jiné projevuje na hospodářských výsledcích skupiny ČEZ a následně to ma negativní vliv na aktuální kurz akcie ČEZ na burze cenných papírů Praha, kde kurz akcie klesá na několika letá mnima. 

U sousedů v Německu nastává paradoxní situace a po uzavření bezemisních jaderných elektráren se bohužel vyplácí stavět uhelné zdroje a opravovat starší provozuschopné. Třeba německá energetická skupina RWE reportovala v předstihu, že letos vykáže historicky nejvyšší produkci elektřiny z pálení uhlí.

 Autor: Milan Tunam

Zdroj: ČTK, ČEZ, Biom