Neděle 20. dubna 2025| Svátek má Marcela| Zítra má svátek Alexandra | Gratulace - poslat SMS zdarma

Kam se vydá cena ropy ?

14.6.2012

Cena americké ropy se od začátku dubna propadla téměř o 24 procent, než se začala během minulého týdne stabilizovat kolem úrovně 83 USD/barel. Červencový futures kontrakt na americkou ropu dnes roste o 0,2 % na 83,46 USD/barel a zdá se, že na úrovni kolem 82 – 83 USD se nalézá silná technická podpora. Uznávaný expert na ropu Mark Fisher se ale domnívá, že na této úrovni cena ropy dlouho nevydrží. Rozhodující pro další vývoj ropy může být zítřejší zasedání představitelů zemí OPEC.

Mark Fisher, šéf a zakladatel společnosti Mbf Capital, k budoucímu vývoji ceny ropy řekl: „Buď se vrátí na 100 USD, nebo propadne na 65 USD, ale na současné úrovni nezůstaneme. Můj žaludek mi říká, že ropa nakonec posílí, ale pokud mám pocit v žaludku, tak se buď naprosto trefím, nebo se naprosto spletu.“ Názory M. Fishera jsou velmi citlivě vnímány profesionálními obchodníky, protože Fisher dokázal vybudovat jeden z největších a nejúspěšnějších clearingových domů na trhu. Fisher má pocit, že tím hlavním faktorem tlačícím dolů cenu ropy není ani silný dolar ani zpomalující Čína, ale stojí za ním především Saúdská Arábie. Ta se podle Fishera snaží držet tlak na Írán, kterému současná cena velice nevyhovuje. Saúdská Arábie se zřejmě ani nijak nechystá snižovat těžbu a zdá se být silně odhodlána držet trhy bohatě zásobené. Fisher dále uvádí, že přísnější sankce vůči Íránu, které by měly být zavedeny v průběhu tohoto měsíce, umožní S. Arábii vrátit cenu ropy na 100 USD/barel, o které v minulosti uváděli, že je férová. 

Odhady analytiků indikují, že OPEC pravděpodobně k žádné změně produkce nepřistoupí, když klesající ceny ropy limitují S. Arábii při obhajobě zvýšení těžební kvót. S. Arábie, jakožto největší světový producent, zvýšila produkci na téměř 30letá maxima a 11. června uvedla, že by mohlo být třeba dále těžební kvótu zvýšit.

Sami vysocí činitelé OPEC naznačili, že na zítřejším pololetním zasedání budou ministři ropného kartelu diskutovat o omezení nynějšího přebytku suroviny na trhu. Saúdská Arábie, která v rámci organizace těží zdaleka nejvíce, se však vydala směrem ke střetu s ostatními členy, když se vyslovila pro zvýšení celkového těžebního limitu. OPEC nyní těží téměř dva miliony barelů denně (b/d) nad celkovým limitem 30 milionů b/d, na němž se ministři dohodli v prosinci, kdy tím akceptovali tehdejší stav těžby. Pro jednotlivé země ale členské kvóty nestanovili. Mezitím Saúdská Arábie a další arabské země reagovaly na výpadek íránského vývozu v důsledku sankcí zvyšováním své těžby.

Status quo se zdá být nejlogičtějším řešením, když obavy z křehkého zotavování globální ekonomiky by měly převážit nad silnou poptávkou po ropě. Analytici se shodují na neměnné produkci i navzdory tomu, že vývoj během posledních 10 let hovoří jasně – vždy, kdy došlo během 3 měsíců před zasedáním OPEC k více než 10% poklesu ceny ropy, snižoval tento kartel své produkční kvóty. 
 

Analytici Goldman Sachs ve své čerstvé analýze z tohoto týdne, ve které zlepšili výhled trhu komodit celkově (+29 % za rok měřeno S&P GSCI indexem), zařadili ropu mezi komodity s nejvyšším očekávaným růstem cen. U ropy Brent z nynějších úrovní nad 97 USD/barel očekávají za rok 129 USD/barel, u ropy WTI pak z nynějších zhruba 83 dolarů za barel za rok 125 USD/b.

Ať už dopadne rozhodnutí OPEC jakkoliv, Fisher má pro investory následující radu: „Historie naznačuje, že první pohyb ceny ropy po oznámení výsledku zasedání OPEC je špatným směrem. Jakýkoliv směr v první reakci vyprchá a ten velký pohyb přijde ve směru opačném.“

Milan Holec
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, OPEC, Goldman Sachs, čtk, Patria)