Přijímací pohovor
30.4.2012
Přijímací pohovor
Ozvali se vám z firmy, ve které chcete pracovat a pozvali vás na přijímací pohovor? Znamená to, že vaše profesní a osobní schopnosti vašemu potencionálnímu zaměstnavateli vyhovují a nyní je na vás při osobní schůzce zaměstnavatele přesvědčit, že právě vás potřebuje. Šanci uspět vám zvýší důkladná příprava před přijímacím pohovorem. Zde je několik rad, které vám k úspěšnému průběhu přijímacího pohovoru pomohou.
Příprava na výběrové řízení:
Potvrďte zaměstnavateli svou účast na výběrovém řízení.
I když jste životopis a motivační dopis už posílali, vezměte si ho na přijímací pohovor s sebou.
Připravte se na otázky týkající se vašeho osobního i profesního života. U pohovoru může zaměstnavatel prověřit například i vaše jazykové schopnosti. Nejčastěji kladené otázky na přijímacích pohovorech se týkají například vašeho odchodu z minulého zaměstnání, proč máte zájem pracovat v této firmě, co jí můžete přinést a jakým způsobem rozvíjíte své vzdělání.
Naplánujte si cestu do firmy, aby se nestalo, že přijdete pozdě kvůli špatně zjištěným spojům, nebo protože firmu nebudete moct nalézt.
Zjistěte si informace o firmě, čím se zabývá, jak dlouho působí na trhu, její plány do budoucna a jak vy k jejich uskutečnění můžete přispět.
Oblečte se slušně, vkusně a čistě, vyvarujte se křiklavých barev nebo vyzývavého či extravagantního oblečení. Slaďte módní doplňky a určitě si vezměte tašku či desky na doklady, protože taháním životopisu z igelitky jistě nezapůsobíte.
Připravte se na pohovor i duševně.
Chování při pohovoru:
Při podání ruky nepředveďte leklou rybu, ale ani ruku nedrťte.
Chovejte se přirozeně, nenuceně, vstřícně, pozitivně a se zdravou dávkou sebevědomím.
Na otázky odpovídejte stručně, ne však jednoslovně a držte se tématu.
Na otázky, které jsou příliš osobního charakteru, odpovídat nemusíte. Nicméně se často nevyhnete otázce o počtu a věku dětí. Mějte připravenou odpověď, kdo v případě nemoci dětí nebo nutnosti vašeho odjezdu na služební cestu, péče o děti zajistí.
Ptejte se na věci, které se týkají vaší pracovní náplně, chodu firmy, dalšího vzdělávání atd.
Buďte připraveni na otázku, jak vysoký plat očekáváte. Předem si zjistěte platové rozpětí v daném oboru a lokalitě a v závislosti na praxi a předchozích zkušenostech, abyste se nepodhodnotili nebo naopak neuvedli sumu neadekvátní pozici, o kterou se ucházíte.
V posledních letech se rozšířil výběr zaměstnanců v assessment centru, kde přijímací pohovor může trvat i několik hodin. Formou testů a různých zadání se zjistí, jaké mát inteligenční a komunikační schopnosti, dovednosti, schopnost pracovat a prosadit se v kolektivu, přizpůsobit se, jak asertivní a odolný vůči stresu jste.
Před odchodem z pohovoru se zeptejte, kdy můžete očekávat vyrozumění o výsledku výběrového řízení. Pokud se vám v termínu nikdo neozve, zavolejte do firmy sami a na výsledek se zeptejte. Potvrdíte tím váš zájem o práci ve firmě.
Při vašem přijetí:
Ohlídejte si informace v pracovní smlouvě, zda odpovídají tomu, na čem jste se domluvili, včetně výše nástupního platu. Ve smlouvě musí být uvedena vaše pracovní náplň, místo výkonu práce, datum vašeho nástupu, délka dovolené a zaměstnanecké a jiné benefity.
Při neúspěchu:
Napište dopis ve smyslu, že vám bylo potěšením se výběrového řízení účastnit a projevte svůj zájem ve firmě pracovat, pokud by byla v budoucnu nějaká další příležitost.